Co warto wiedzieć o prototypach maszyn?

Przed przekazaniem danego urządzenia do produkcji tworzony jest jego prototyp. Prototypowanie to proces, w czasie którego powstaje wersja maszyny, którą wciąż można jeszcze udoskonalać i eliminować z niej błędy. Etap ten jest bardzo ważny dla powodzenia całego przedsięwzięcia i możliwości otrzymania produktu w pełni sprawnego. Dowiedz się więcej, co warto wiedzieć o prototypach maszyn.

Prototyp – co to takiego?

Prototyp to pierwszy egzemplarz danej maszyny. Powstaje z reguły w oparciu o założenia projektowe i wypracowaną koncepcję w celu sprawdzenia ich funkcjonalności. Weryfikowane jest to, jak działają poszczególne elementy maszyny, jak sprawdza się ona w określonych warunkach, a także czy dane techniczne są zgodne z przepisami prawnymi.

Projekt służący do stworzenia prototypu powinien zawierać szczegółowe pomiary i obliczenia. Konieczne jest też stworzenie opisu produktu i dokumentacji technicznej. Niekiedy pierwszy model prototypu jest tzw. prototypem szybkim, powstałym np. dzięki drukowi 3D. Testy weryfikacyjne odbywają się z reguły w dwóch etapach. W pierwszym z nich sprawdza się wszelkie nieprawidłowości w działaniu, w drugim natomiast w warunkach laboratoryjnych weryfikowana jest funkcjonalność w określonym środowisku pracy. Tego rodzaju prototypy niezbędne do zaprojektowania skutecznych rozwiązań z zakresu robotyzacji i automatyzacji przemysłu wykonuje firma Taskoprojekt https://taskoprojekt.com.pl/.

Kiedy i dlaczego stosuje się prototypy?

Główną zaletą stosowania prototypów maszyn jest uniknięcie kosztów, z jakimi wiązałoby się usunięcie usterek lub przeprowadzenie modyfikacji w już dopuszczonych do produkcji urządzeniach. Poprawki na egzemplarzu prototypowym mogą być wprowadzane praktycznie do skutku, a finansowo wciąż będzie to rozwiązanie bardziej opłacalne.

Prototypy cenione są również przez podmioty poszukujące klientów lub inwestorów zainteresowanych danym projektem. Świetnie nadają się bowiem do celów pokazowych. Dają możliwość zaprezentowania gotowego produktu już po przeprowadzonych testach i wprowadzonych poprawkach, mimo braku środków do dalszej, masowej produkcji.

Ważną rolę prototypy spełniają w procesach robotyzacji i automatyzacji produkcji. Pozwalają na przetestowanie rozwiązań w warunkach panujących w danym zakładzie i weryfikację, czy sprzęt pokrywa się z założeniami projektu oraz oczekiwaniami klienta. Dzięki temu więcej firm może pozwolić sobie na wdrażanie rozwiązań z tego zakresu, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów wynikających z konieczności wprowadzania rozbudowanych poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − czternaście =