Hydroizolacja – najważniejsze informacje

Czynniki takie jak woda i wilgoć mają destrukcyjny wpływ na budynek i znajdujące się w nim pomieszczenia. Z tego powodu do jego zabezpieczenia konieczna jest hydroizolacja. Dzięki niej można uniemożliwić przedostawanie się wilgoci, odpowiednio ochronić konstrukcję, a także znacznie przedłużyć żywotność użytych materiałów. O czym należy pamiętać, przeprowadzając hydroizolację?

Wybór materiałów hydroizolacyjnych

Zanim przejdziemy do zakupu odpowiednich produktów do hydroizolacji, należy rozważyć sposób użytkowania oraz typ obiektu lub pomieszczenia, który będziemy zabezpieczać – mówi Agata Kowalska, Dyrektor Produktu w firmie JURGA. – Niezwykle ważny jest również poziom zagrożenia wilgocią lub wodą, a także dodatkowe wymagania, którym preparat ma sprostać. Hydroizolację powinno się przeprowadzić w każdym miejscu, które jest narażone na działanie wody. Mowa tutaj m.in. o fundamentach, łazience, dachu, basenie czy tarasie.

Hydroizolacja – gdzie ją stosować?

Zabezpieczenie fundamentów za pomocą hydroizolacji to kluczowe zadanie przy budowie domu. Woda może je uszkodzić, co może skutkować nawet osadzeniem domu. Równie istotne jest zabezpieczenie pomieszczeń tj. pralnia, kuchnia, piwnica czy łazienka. Pomoże to ochronić je przed występowaniem grzybów i pleśni, które mogą być szkodliwe dla zdrowia domowników, a także stanu technicznego budynku. Hydroizolację wykonuje się także w przypadku balkonów, tarasów i dachów, aby zapewnić swobodny spływ wody po nawierzchni i ograniczyć jej wnikanie w materiał.

Rodzaje hydroizolacji

W asortymencie firm produkujących chemię budowlaną dostępne są różne preparaty do hydroizolacji. Można podzielić je m.in. na izolacje jednokomponentowe i dwukomponentowe. Pierwsze z nich charakteryzują się dużą wygodą przy przygotowaniu. Zazwyczaj są dostępne jako gotowe do użycia produkty – wystarczy je wymieszać i nałożyć na powierzchnię. Preparaty dwukomponentowe są trudniejsze w aplikacji, jednak cechują się lepszymi parametrami technicznymi i szerszym zakresem stosowania.

Dobrze wykonana hydroizolacja zapewnia trwałą, nieprzepuszczalną i elastyczną powłokę na różnego typu powierzchniach. Dzięki niej można mieć pewność, że budynek będzie cechował się nienaganną konstrukcją przez lata i nie będzie trzeba martwić się wpływem wody i wilgoci na jego stan techniczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + 9 =