Jaki olej do klimatyzacji samochodowej wybrać, by działała sprawnie przez lata?

O olejach do klimatyzacji mówi się zdecydowanie za mało. Znacznie więcej uwagi poświęca się czynnikowi do klimatyzacji i jego poprawnemu uzupełnianiu. Jednak to, jaki olej do klimatyzacji samochodowej wybrać, jest również niezmiernie ważne, by pracowała wydajnie i bezproblemowo przez bardzo długi czas. W tym artykule bierzemy temat pod lupę!

Olej do klimatyzacji – dlaczego jest tak ważny?

Olej w klimatyzacji samochodowej jest bardzo ważnym elementem pracy całego układu. Chodzi przede wszystkim o to, że smaruje on ruchome części, wśród których wymienić należy zwłaszcza kompresor i iglicę zaworu rozprężnego. Innym jego równie ważnym zadaniem jest odprowadzanie ciepła ze sprężarki. Jednak działanie oleju ma istotne znaczenie również dla poprawnego funkcjonowania klimatyzacji i ilości czynnika, który odpowiada za chłodzenie. Większość kierowców wie, że bez odpowiedniej ilości czynnika chłodniczego nie ma szans na przyjemną temperaturę w kabinie samochodu w trakcie upałów. Otóż olej do klimatyzacji również ma z tym wiele wspólnego. Jego warstwa chroni bowiem gumowe uszczelki w przewodach i na złączkach. Tym samym zapobiega wyciekom czynnika lub istotnie je zmniejsza. Dzięki temu po uzupełnieniu czynnika chłodniczego klimatyzacja może sprawnie pracować przez dłuższy czas.

Jaki olej do klimatyzacji samochodowej?

Olej do klimatyzacji najczęściej dzieli się na kilka grup. Warto o tym wiedzieć, ponieważ są grupy stosowane częściej i stosowane rzadziej:

  • Oleje typu PAG – występują w klasach lepkości takich jak 46, 100, 150 i mają zdolność mieszania się z najpopularniejszymi czynnikami. Ważna jest ich stabilność i odznaczanie się niską higroskopijnością.
  • Oleje typu POE (oleje poliestrowe) – tych olejów należy używać w układach, które zawierają elementy miedziane. To główna cecha, która odróżnia je od wyżej wspomnianych olejów.
  • Oleje elektroizolacyjne, które stosuje się w samochodach hybrydowych i elektrycznych.

Co jest ważne w doborze oleju do klimatyzacji samochodowej? Przede wszystkim podążanie za wskazaniami producenta. Powstają bowiem specyfiki uniwersalne, które nie charakteryzują się odpowiednim poziomem smarowania. Warto zatem zwracać uwagę na to, jaki olej dobierany jest w serwisie samochodowym, ponieważ niektórzy mechanicy używają właśnie olejów uniwersalnych. Tymczasem stosowanie środka przewidzianego przez producenta układu jest działaniem zdecydowanie bardziej zalecanym.

klimatyzacja

Olej do klimatyzacji samochodowej – co się stanie, jeśli jest niewłaściwy?

Dodanie złego oleju do klimatyzacji samochodowej niesie ze sobą kilka konsekwencji, z których większość naraża kierowcę niepotrzebnie na dodatkowe wydatki. Do najczęstszych usterek należy:

  • Mieszanie się oleju z czynnikiem, co prowadzi do niewłaściwego poziomu smarowania.
  • Niepoprawne zmieszanie się oleju z klimatyzacji i oleju świeżo dolanego, czego następstwem może być zmiana lepkości i wytrącenie się z substancji związków chemicznych. Efektem jest zmniejszony przepływ oleju i niewystarczające smarowanie.

Warto zatem zwracać uwagę na to, by do klimatyzacji samochodowej dodawać odpowiedni olej i nie ryzykować usterką układu klimatyzacji.

Jak dodać olej do klimatyzacji samochodowej?

Dodając olej do układu klimatyzacji, należy pamiętać o dwóch ważnych aspektach: musi być odpowiedni i w odpowiedniej ilości.

  • Zbyt mała ilość oleju w klimatyzacji samochodowej sprawi, że układ nie będzie miał wystarczającego smarowania. Następstwem tego może być jego przegrzanie i zwęglenie się, a co za tym idzie – nieszczelność na płycie zaworowej między częścią niskiego i wysokiego ciśnienia układu.
  • Zbyt duża ilość oleju niesie ze sobą ryzyko zaburzenia krążenia czynnika w układzie, a następnie wzrost obciążenia w kompresorze. Może to doprowadzić do jego przeciążenia, a następnie mniej lub bardziej kosztownej awarii.

Wybieraj zatem oleje zalecane, sprawdzone i unikaj specyfików uniwersalnych. Dbaj również o odpowiednią ilość oleju, by przez długi czas cieszyć się sprawnie pracującą klimatyzacją. Oleje do klimatyzacji samochodowej sprawdzonych producentów znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 8 =