Klasyczne żyrandole wracają do łask
Stylowe klasyczne wnętrza, to moda która powoli powraca do łask i zyskuje coraz więcej zwolenników. Piękne antyczne aranżacje lokali mieszkalnych najczęściej mają miejsce w starodawnych, odrestaurowanych kamienicach, których wygląd zewnętrzny idealnie dopina się z architekturą wewnętrzną. Oprócz stylizowanych mebli, drewnianych podłóg i innych akcentów nawiązujących do dawnych epok, ważnym elementem, nie tylko dekoracyjnym jest wszelkiego rodzaju oświetlenie.
Wśród producentów prym w tego typu lampach wiedzie angielska firma Elstead Lighting oraz amerykańskie marki Hinkley, Feiss, Quoizel. Ich produkty z uwagi na niezwykle precyzyjne wykonanie, pomysłowość projektów oraz szeroką oferty pozwalają na odpowiednie oddanie klimatu minionych lamp.
Kamienice z reguły posiadają wysokie sufity, a to pozwala na stosowanie przepięknych żyrandoli na długich łańcuchach. Mogą one być dowolnie skracane, tak aby odpowiednio dobrać wysokość zwieszenia. Żyrandole klasyczne Elstead cechują się dużą uniwersalnością i ich źródła światła mogą być przykryte materiałowymi abażurami, szklanymi kloszami lub pozostać całkowicie odsłonięte. W tym ostatnim przypadku idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie ozdobnych żarówek w kształcie świeczek. Zakupując taki żyrandol możemy dobrać sobie odpowiedni kolor tkaniny z jakiej wykonany jest abażur, królują tutaj odcienie beży, bieli i szarości. Również zastosowanie kloszy daje nam kilka kombinacji, od całkowicie przeźroczystej, jednolitej struktury po matowe lub bursztynowe klosze o zdobionej powierzchni. Oczywiście oprócz klasycznych żyrandoli firma Elstead posiada również inne rodzaje opraw oświetleniowych, jak kinkiety, plafony czy lampy podłogowe i stołowe. Zakup modeli z tej samej rodziny lamp daje nam gwarancję spójności i jednolitości aranżacji, chociaż cała gama produktów Elstead ze względu na podobną kolorystykę oraz materiały z których jest wykonana pozwala na ciekawe spasowanie produktów z różnych serii.
Nieco inną koncepcję proponują nam amerykańscy projektanci. Lampy Feiss, Hinkley i Quoizel oprócz nawiązania do antyku w swych projektach często posiadają elementy nowoczesności, co jest ciekawym przełamaniem klasycyzmu. Nie jest to jednak zbyt nachalne i idealnie spaja się w całość powodując, że mają one uniwersalny charakter i bez problemu mogą być stosowane również w bardziej nowocześnie urządzonych wnętrzach. W typowych lampach klasycznych dominuje kolorystyka mosiądzu, złota, ewentualnie postarzałego niklu i brązu. Nowsze projekty często posiadają konstrukcje w barwie błyszczącego, polerowanego chromu.