Trendy i perspektywy rozwoju chatbotów i voicebotów w najbliższej przyszłości

Chatboty i voiceboty mają bardzo duże perspektywy rozwoju w najbliższej przyszłości. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich specyfiki.

Czym są chatboty i voiceboty?

Chatboty i voiceboty to wirtualni asystenci klienta, którzy funkcjonują w ramach zastosowania sztucznej inteligencji. Chatboty to programy komputerowe, które są wykorzystywane do prowadzenia konwersacji z człowiekiem, na przykład na różnego rodzaju czatach. Natomiast voiceboty to chatboty głosowe, które są używane w rozmowach telefonicznych. Korzystanie z chatbotów oraz voicebotów to bardzo mocny trend w biznesie, którego używa coraz większa liczba przedsiębiorców z różnych branż.

Nauka w oparciu o dane

Wśród głównych perspektyw rozwoju chatbotów i voicebotów można wskazać naukę na podstawie dostarczanych danych. Do tej pory boty oferowały dość przeciętną jakość rozmowy, która bardzo często nic nie wnosiła do tematu. Jednak wraz z upływem czasu zaczęło się to zmieniać, dialogi botów są płynniejsze, co wpływa na wyższy poziom konwersacji. Boty lepiej rozumieją pytania klientów oraz ich intencje ze względu na wciąż rozwijające się algorytmy, a także wzrost liczby dostępnych zasobów danych.

Trend na infoliniach

Voiceboty to duży trend w szczególności na infoliniach. Boty coraz lepiej rozpoznają mowę, co sprawia, że coraz trudniej odróżnia się je od konsultantów. Chatboty głosowe coraz częściej wykorzystywane są na infoliniach, ponieważ korzystają z innowacyjnych rozwiązań umożliwiających rozpoznawanie intencji oraz zwracanie uwagi na słowa kluczowe. Dzięki temu bez problemów wyszukują w bazach odpowiedzi na zadawane przez klientów pytania.

Integracja botów

Rozwój chatbotów i voicebotów w perspektywie długoterminowej wiąże się także z ich większą integracją, zarówno z danymi klientów, jak i różnego rodzaju systemami. Wśród nich można wymienić systemy CRM oraz ERP, a także Marketing Automation. Integracja botów w dużej mierze wpływa na wsparcie procesów biznesowych w przedsiębiorstwach. Obsługa klienta realizowana jest sprawniej, co umożliwia zarówno oszczędzenie czasu, ograniczenie ilości zatrudnianych pracowników, jak i zmniejszenie kosztów wynikających z obsługi klientów.

Różne zastosowania

Przyszłość chatbotów oraz voicebotów w organizacjach o różnej specyfice działalności to zdecydowanie zwiększenie możliwości ich zastosowania. Boty mogą funkcjonować zarówno w ramach obsługi klienta, jak i różnych procesów w działach HR oraz IT. Sztuczna inteligencja może skutecznie wspierać działania realizowane przez człowieka poprzez poprawę wydajności oraz możliwość szybszego podejmowania decyzji.

Regulacje prawne

Na przyszłość chatbotów i voicebotów duży wpływ mają regulacje prawne, które w dalszym ciągu nie są ostatecznie ukształtowane. Regulacje prawne powinny zachęcać przedsiębiorstwa do korzystania ze sztucznej inteligencji, ale jednocześnie zapewniać im odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Z większą ilością informacji na temat korzyści wynikających z używania chatbotów i voicebotów można zapoznać się na stronie, która znajduje się pod adresem: https://usekoda.com/pl/produkty-uslugi/chatbot/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 5 =