Komfort termiczny w domu – to prostsze niż myślisz!

Komfort termiczny to stan, w którym nie odczuwa się ani zbytniego gorąca ani chłodu. Pozwala to na sprawne funkcjonowanie przy dobrym samopoczuciu – dlatego tak ważne jest, aby o odpowiednie warunki cieplno-wilgotnościowe zadbać we własnym domu jeszcze na etapie jego budowy. Jakie elementy murowe wybierać, żeby cieszyć się przyjemnym mikroklimatem we własnych czterech ścianach? Zarówno beton komórkowy, jak i silikat pozwolą ci stworzyć wygodną, bezpieczną i ekologiczną przestrzeń do życia.

Dlaczego komfort cieplny jest tak ważny?

Określenie komfortu cieplnego nie jest precyzyjne, każdy może go odczuwać indywidualnie, na własnych warunkach. Dla jednych najlepsza do funkcjonowania, ale i odpoczynku temperatura w domu to 19–20 stopni Celsjusza. Innym odpowiada z kolei ciepło na poziomie 24–25 stopni.

Utrzymywanie skrajnych temperatur w obiektach nie jest korzystne – zarówno zbyt wysoka temperatura pomieszczeń latem, jak i za niska w okresie jesienno-zimowym mogą stać się przyczyną problemów zdrowotnych mieszkańców. Co więcej, w przypadku mocno wychłodzonych obiektów rośnie ryzyko zawilgocenia ścian. To może prowadzić do ich zagrzybienia, co także stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Właśnie z tego powodu warto decydować się na ściany domu wzniesione z elementów, które cechuje akumulacyjność cieplna i korzystne właściwości w zakresie paroprzepuszczalności. Akumulacja ciepła to zjawisko gromadzenia się ciepła w przegrodzie. Takimi możliwościami charakteryzują się np. należące do Systemu Budowy H+H bloczki wapienno-piaskowe. Ze względu na swoją wysoką gęstość silikatowe elementy murowe mają wysoką zdolność do gromadzenia energii, a później oddawania jej do wnętrza domu, okresowego spadku temperatury.

Skuteczna akumulacja ciepła – zachowaj je w domu dzięki ścianom z silikatów!

Warto pamiętać o tym, że za zatrzymanie i przechowanie energii wewnątrz ściany do wykorzystania jej w późniejszym czasie odpowiadają właściwości odpowiednio ocieplonych bloczków silikatowych. Dążąc do zapewnienia odpowiednich warunków termicznych warto zadbać także o:

  • odpowiednie rozmieszczenie okien w domu;
  • przemyślany wybór pieca;
  • właściwe rozlokowanie grzejników;
  • instalację systemu rekuperacji.

Akumulacyjność ścian, to zaleta o każdej porze roku

Wspomniane H+H bloczki silikatowe przy odpowiedniej izolacji pozwalają na wzniesienie przegród, które w zimie długo oddają ciepło do wnętrza budynku, chroniąc go przed gwałtownym wychłodzeniem. Z kolei latem poszczególne pomieszczenia będą nagrzewać się znacznie wolniej, więc w każdym z nich odczuwalny będzie przyjemny chłód, tak pożądany, gdy słupki termometrów szybują w górę. Warto o tym pamiętać, chcąc zbudować dom doskonały na każde warunki atmosferyczne.

 https://www.hplush.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *